Dzisiejsze Słowo: Łk 14, 1. 7-11

wpis w: Wpisy 0

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. Potem opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich:
«Jeśli cię ktoś zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by przypadkiem ktoś znamienitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: „Ustąp temu miejsca”, a wtedy musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce.
Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. A gdy przyjdzie ten, który cię zaprosił, powie ci: „Przyjacielu, przesiądź się wyżej”. I spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników.
Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

Czy ja mam pierwsze miejsce wobec innych? Czy mam prawo się wywyższać? Znać swoją wartość, godność, tak to jest bardzo ważne, ale żeby się wywyższać? Czasem jest to też ucieczka: jestem sprawiedliwy, pobożny, do kościoła chodzę i jestem lepszy od innych. Może Pan Bóg Ci trochę więcej powierzył, może wymaga trochę więcej, a nie tylko tak mało…